LajmeShqiperia

Arratisja, 10 të arrestuar

Prokuroria e rrethit të Shkodrës ka prerë 10 fletë arreste për arratisjen e të dënuarit Admir Tafili.

Tetë policë të grupit të shoqërimit, shefi i policise së burgut të Shënkollit, si edhe mjeku i burgut janë prangosur nën akuzen e shpërdorimit të detyrës. Ndërkohë, drejtori i burgut është shkarkuar nga detyra.

Nga hetimet paraprake te prokuroreve te Shkodres u dol ne perfundimin se kishte elemente te mosrespektimit te rregullave per ruajtjen e nje te burgosuri qe kishte perfituar liri disa oreshe per takim me familjen e tij. Nga hetimet e prokurorise nuk rezulton te kete nje bashkepunim apo dhenie rryshfeti, por vetem humbje te vemendjes ne krye te detyres si edhe mosrespektim te menyres per vezhgimin dhe ruajtjen e te burgosurit.

Policia e Shkodres e ndihmuar edhe nga forca te specializuara te kerkimit te personave me precedente kriminale eshte duke vazhduar operacionin per gjetjen e 41 vjecarit Admir Tafili. Policia ende nuk ka humbur shpresat per gjetjen e tij edhe pse kerkimi ka nisur te pakten me tre ore vonese, nje kohe kjo mjaft e madhe qe i ka dhene mundesine Admir Tafilit t’i largohet shume shtepise se tij.

Fillimisht policia ka krehur zonen ne afersi te liqenit dhe me pas ka kryer hetimet per largimin e mundshem me ane te ndonje varke. Tafili mendohet te kete dale nga shtepia e tij rreth ores 12 e 15 minuta te mesdites, ndersa alarmi per ikjen e tij eshte dhene ne oren 15, cka i ka dhene rreth tre ore perparesi ne largimin e tij.

Edhe per policine ne perqindjen me te madhe Admir Tafili eshte larguar jashte kufijve shqiptare. Ne shtepine e tafileve ne Kiras, pervec vellait 41 vjecar ndodhej edhe Genc Tafili, i denuar per vrasjen e kolonel Arben Zylyftarit, i cili po ashtu kishte perfituar nje leje nga ora 9 deri ne 18 te se shtunes. Edhe pse me burgim te perjetshem, Genc Tafili nuk eshte arratisur. Sipas Drejtorise se Pergjithshme te Burgjeve, Admir Tafilit i kishin mbetur dhe rreth nente vjet heqje lirie.

I denuar me 25 vjet heqje lirie, Admir Tafili eshte arrestuar ne vitin 2001 dhe akuzohet t’i kete bere prite per qellime hakmarrjeje ish shefit te Malesise se Madhe, Pjeter Petrushi, te cilin i pandehuri e akuzonte se i kishte vrare te atin, Bahri Tafilin. Admir Tafili gjate ketyre viteve eshte transferuar shpesh nga njeri burg i sigurise se larte ne tjetrin, me i fundit i te cilit ishte kalimi nga burgu i Burrelit ne burgun e Shenkollit.

Tags
Show More

Artikuj te ngjajshem

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close