Sport

Dy kosovarë përforcojnë Renovën

Kapiteni i Prishtinës, mbrojtësi Behar Maliqi dhe mesfushori i Hysit, Mentor Zhdrella janë dy futbollistët kosovar që mund të përforcojnë radhët e kampionëve aktual të Maqedonisë, Renova, gjatë miniafatit kalimtar të janarit. Një lajm i tillë është publikuar edhe në gazetat kosovare, të cilët shkruajnë klubi i cili drejtohet nga trajneri kosovar Bylbyl Sokoli është i interesuar për, ndoshta, dy lojtarët më të mirë për momentin në Kosovë.
Maliqi u ka thënë mediave të atjeshme se ndihet i lumtur që për shërbimet e tij interesohet Renova, por ka shtuar se së pari do të bisedonte me skuadrën aktuale e më pas të vendos për hapat e mëtejmë. “Unë kam kontratë me Prishtinën deri në fund të këtij edicioni, dhe sigurisht se përqendrimi im mbetët te klubi në të cilin jam. Në rast se do të kemi kërkesë konkrete nga Renova atëherë do të vendosim për hapat e mëtejmë, por së pari klubi duhet të ma jep dritën jeshile”, ka thënë ai. Renova, pos Maliqit është e interesuar edhe për shërbimet e mesfushorit të Hysit, Mentor Zhdrella. Në ditët në vazhdim priten kontaktet e Renovës me dy skuadrat e para të renditjes së futbollit të Kosovës, Prishtinën, lidere e stinorit vjeshtor në Superligën e Kosovës, dhe Hysin e vendit të dytë.
Ndryshe, Renova në fund të sezonit vjeshtor doli në vend të dytë me 34 pikë, një më pak se lider – Shkëndija.
Klubi nga Xhepçishti do t’i vazhdojë stërvitjet deri ditën e premte dhe pastaj do të marrin pushimin e merituar. Në ndërkohë kryesia e klubit do të nis bisedimet me lojtarët që u kanë përfunduar kontratat, siç janë: Elezi, Gafuri, Emini, Aliu dhe Memedi.

Tags
Show More

Artikuj te ngjajshem

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close