FilmaVIDEO

Gjergj Kastrioti Skenderbeu – Film me titra Anglisht

Filmi është një film historik mbi jetën e heroit kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu. Gjergj Kastioti bashkon princërit shqiptarë duke u martuar me Donika Kastrioti dhe duke organizuar Besëlidhjen e Lezhës, por përballet edhe me tradhtinë e Hamza Kastrioti, nipi i tij. Filmi ka skena masive të betejave historike dhe rrethimit të Krujës. Është filmi i parë artistik, frut i bashkëpunimit shqiptaro-sovjetik.

Aktorë dhe rolet

 • Akaki Khorava … Gjergj Kastrioti Skënderbeu – dubluar në Shqip nga Lec Bushati
 • Besa Imami … Donika
 • Adivie Alibali … Mamica
 • Semyon Sokolovsky … Hamza
 • Veriko Andjaparidze … Dafina
 • Georgi Chernovolenko… Marash
 • Naim Frashëri … Pal
 • Aleksandr Vertinsky … Doxh i Venedikut
 • Oleg Zhakov
 • Ndrek Shkjezi … Gjeto Gjokaj
 • Sergo Zaqariadze
 • Kadri Roshi
 • Lec Shllaku
 • Vladimir Belokurov
 • Vahram Papazyan
 • Marie Logoreci … Kontesha
Show More

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ja vlen te lexoni
Close
Back to top button