BoksSport

Fitore me pikë e Vitali Klitschkos

Me vendim kontravers të gjyqtarëve, ukrainasi Vitali Klitschko ka mbrojtur brezin e tij në kategorinë e rëndë në WBC, pasi tejkaloi pengesën britanike, Derek Chisora.

Sfida e cila u prit me entuziazëm nga fansat e boksit anë e mbanë botës, mori kahje tjetër të premtën gjatë matjes zyrtare, kur Derek Chisora goditi me shuplakë rivalin e tij Vitalin, i cili me shikimin e tij të mprehtë ia bëri të ditur se nuk e pret fitorja në mbrëmjen e të shtunës, e në fakt ashtu dhe ndodhi.

Si kampion i vërtetë, që nga fillimi i duelit, Klitschko dominoi dhe për të mos hedhur poshtë vendimin e ngushtë të gjyqtarëve, ishte dhe boksieri shqiptar Luan Krasniqi ai që për televizionin gjerman RTL dha vlerësimin e tij – 108:103 për Vitalin.

Disa goditje në raundet fillëstare ishin kruciale për këtë duel që gjyqtarët të vendosin në fund për fitore të Vitalit, në një duel që nuk u përshkrua me energji të madhe, por më shumë nga brohoritjet e fansave në palestër.

Vlen të përmendet, se në fund të duelit Chisora ofendoi rëndë Vitali Klitchkon, gjë që detyroi vëllain Wladimirin të ndërhynte duke i thënë Chisoras që të kthehet nga ka ardhur.

Vitali dhe Wladimir, vëllezërit Klitschko, aktualisht mbajnë të gjithë brezat e kategorisë së rëndë në boks, duke konfirmuar edhe njëherë dominimin në top sportin luftarak.

Tags
Show More

Artikuj te ngjajshem

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close