FutbollSport

Sa shumë kanë shpenzuar top klubet evropiane për të ndërtuar skuadrën aktuale?

Manchester United po vazhdon të shpenzojë shuma të majme për të ndërtuar një skuadër që do i siguronte triumfin në Ligën Premier dhe në Evropë.

Djajtë e Kuq në këtë afat kalimtar shpenzuar mbi 80 milionë euro për transferimet e realizuara, mirëpo duken larg një ekipi që mund të fitojnë titullin e ligës angleze.

Sipas asaj që raporton CIES, United ja shpenzuar plotë 844 milionë euro në skuadrën e tyre aktuale.

Por, para skuadrës që drejtohet nga Ole Gunnar Solskjaer, janë disa klube që kanë harxhuar më shumë në prurjet e reja:

20# Wolves – 293 milionë euro

19# Roma – 303 milionë euro

18# Dortmund – 311 milionë euro

17# Monaco – 358 milionë euro

16# Leicester – 370 milionë euro

15# Bayern Munich – 408 milionë euro

14# Inter – 439 milionë euro

13# Napoli – 467 milionë euro

12# Tottenham – 479 milionë euro

11# Atletico Madrid – 483 milionë euro

10# Everton – 504 milionë euro

9# Arsenal – 590 milionë euro

8# Juventus – 594 milionë euro

7# Liverpool – 666 milionë euro

6# Real Madrid – 708 milionë euro

5# Chelsea – 763 milionë euro

4# Barcelona – 826 milionë euro

3# Manchester United – 844 milionë euro

2# Paris Saint-Germain – 888 milionë euro

1# Manchester City – 1036 milionë euro. /Telegrafi/

p1eket2i4912b71n821hgpo7rcvkm.jpg

 

Show More

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button